Українська трудова еміграція в Польщі не є ,,новиною”. Іммігранти які шукали працюючи за кордоном з східних кордонів прибували до Польщі задовго до того, як Польща вступила до Європейського Союзу,  завдяки близькості  географічного положення, так і культурних цінностей, зокрема, подібностями мовами. Багато років тому трудова еміграція, а саме пошук роботи за кордоном, відбулася головним чином влітку, коли спостерігався підвищений попит на працівників, зайнятих у сільському господарстві та будівництві.

Сезонність цього явища підтверджується порівняно невеликою кількістю українців, які постійно проживають у Польщі. У 2011 році трудова еміграція, а саме робота за кордоном, становила лише 13,4 тис. людей.

Після вступу Польщі до ЄС, привабливість країни зросла як місце трудової еміграції, а саме пошук роботи за кордоном, оскільки дозвіл на в'їзд до Польщі, автоматично дозволяв в'їзд до інших країн ЄС. Цьому процесу сприяло то, що польські регламенти були досить ліберальними. До 2013 року не було візових вимог, і після їх введення у зв'язку з входом Польщі до Шенгенської зони, візу можно отримати досить просто, завдяки цьому явищу, повисило можливість знайти працюючи за кордоном, трудова еміграція значно зросла. Крім того, в 2008 році була укладена угода про так звану невеликий прикордонний рух, що дозволяє без необхідних формальностей перетинати польсько-український кордон, мешканцям міст, що лежать не далі 30 км. від кордону.

Введення дуже сприятливого спрощеного режиму працевлаштування іноземців у 2007 році стало проривом, що збільшило привабливість Польщі для української трудової еміграції, а также повисило можливість пошуку працюючи за кордоном.

Якщо в 2008 році Польща посіла четверте місце серед країн трудової еміграції, а саме ті хто приїхав шукати працюючи за кордоном, мігрантів (8% приїжджих), то в 2012 році  була на другому місці (після Росії), з результатом 13%.

Це вплинуло не тільки на кращі умови праці в Польскій країні, але і на зниження привабливості пошуку роботи за кордоном, а саме до півдня Європи (Італія, Іспанія, Португалія), які боролись з кризою. Цікаво, що дослідження, проведені в Україні, показали, що пошук роботи за кордоном зростає, незважаючи на загальну економічну міграцію українців, яка демонструє тенденцію до зниження.

Більші фінансові можливості завдяки роботі за кордоном

Троє з чотирьох українців працюють за кордоном на низких посадах. Тим не менш, вони отримують добру заробітну платню. За ту саму працюючи за кордоном, працівники з України заробляють від 3 до 5 разів більше, ніж на батьківщині.

Найбільші відмінності у заробітній платі та найбільший пошук робот за кордоном можна побачити у будівництві, наприклад в Польщі заробітна платня на будівництві складає 390% вище, ніж в Україні. Майже у чотири рази більше українців зароблятимуть у Польщі на посаді касира або продавця, а в транспорті та логістиці в тричі більше.

 Робітник, який працює за кордоном на законних підставах протягом 9 місяців, зможе заробити скільки, скільки б він працював на Україні на тій самій посаді протягом 3,5 років ,,імміграційний барометр прибутку” показує, що 2 із 3 українських працівників витрачають не більше 500 злотих на місяць на життя в Польщі. З одного боку, це похідне від того факту, що багато роботодавців пропонують працівникам додаткові переваги, а саме надання житла, 3 разового харчування тощо. З іншого боку робітники, які приїхали шукати працюючи за кордоном, зі Сходу зосереджені на короткостроковий прибуток, тому вони збирають і не витрачають капітал - говорить президент Служби персоналу.

Перелік найбільш прибуткових професій для іммігрантів які приїхали шукати працюючи за кордоном, з України відкриває робота на будівництві. Зіставлення даних, отриманих з статистичних управлінь обох країн (служба державної статистики України та Центрального статистичного управління) в першому кварталі 2018 року, середня заробітна плата в будівельній галузі в Україні становить всього 976 злотих, в той час як в Польщі 4747 злотих. Це означає, що робітники які працюють за кордоном з України у країні на Віслі можуть заробити майже в 5 разів більше, ніж на батьківщині. Будівництво - це одна з галузей, в якій працюють найбільше робітників з України, вона вважається популярною роботою за кордоном. Тільки в 2017 році всього 214 тис. було декларацій про намір надати роботу робітникам зі Сходу.

Пошук роботи за кордоном вигідно для українців, які працюють у сфері готельного та громадського харчування. Середня зарплата в секторі готельного бізнесу в Україні складає лише 784 злотих, а в Польщі - 3557 злотих. Таким чином, різниця становить до 350%.

Дані Міністерства праці та соціальної політики показують, що в 2017 році роботодавці харчової та готельної галузі подали 42 тис. декларації про намір надати роботу робітникам із-за кордоном.

  Дані центрального статистичного управління показують, що в першому кварталі 2018 року середній прибуток у комерційному секторі склав 4600 злотих. Це означає, що українці, які працюють за кордоном в секторі торгівлі, наприклад, як касир або продавець, за щомісячну зарплату в розмірі 1248 злотих на Україні, то працюючи за кордоном, щоб отримати таку заробітну платню повинні працювати трохи більше тижня.

У минулому році 63 тис. роботодавці з галузі торгівлі подали декларації про намір надати роботу за кордоном українцям.

З цього виникає, що середньостатистичний  трудовий емігрант з України, який приїхав шукати роботу за кордоном, наприклад в Польщі, на свою зарплату може позволити собі більше, ніж якби працював на Україні. Так, це ще залежить від роботодавця, який надав роботу за кордоном. Порівнюючи українські ціни з польськими, то результати дуже сильно відрізняються. Наприклад, якщо 1 кілограм м’яса на Україні коштує 120 грн. при мінімальній зарплаті в 3723 грн., то в Польщі 1 кілограм м’яса коштує 78 грн. при мінімальній зарплаті 12320грн.

Що сприяло пошуку українців роботи за кордоном? Перш за все, фінансова криза та війна, які повстали після революції 2014 року, та з кожним роком ситуація на Україні погіршується. Відчутно зростають ціни від продуктів харчування до покупки житла. Зарплата майже не підвищуються. Тому українці, які виїжджають для пошуку роботи за кордоном, так як там більш фінансові можливості завдяки хорошим зарплатам. Більше всього зарплату отримують у будівництві, але це залежить від навиків та досвіду праці. 

Карта побиту (вид на проживання) та робота за кордоном

Карта побиту або вид на проживання - це документ, який підтверджує особистість та легальне перебування українця або іноземця в Польщі, виданий на підставі легальної роботи за кордоном або на підставі навчання. Карта побиту (вид на проживання) разом із закордонним паспортом підтверджує право находитися в Польщі на легальній підставі та дає вам право багаторазово перетинати польський кордон, не маючи візи. Також цей документ дає вам право легально міняти роботу за кордоном в деяких випадках. При перетині кордону карта побиту або вид на проживання повинна бути представлена уповноваженим працівникам прикордонної служби разом із дійсним іноземним паспортом, також, про всяк випадок, мати при собі дійсну умову з роботодавцем, тобто що ви маєте легальну роботу за кордоном, якщо карта побиту була видана на підставі роботи за кордоном.

Іноземці, які мають намір легалізувати своє перебування в Польщі на підставі роботи за кордоном, повинні подати заявку на карту побиту (вид на проживання) та дозвіл на роботу за кордоном.

У випадку дозволу на карту побиту або вид на проживання та роботи за кордоном, крім основних документів, іноземець повинен також подати:

- документ про медичне страхування, щоб можна було отримати карту побиту (вид на проживання) та дозвіл на роботу за кордоном;

- надати документи, що підтверджують, стабільне і регулярне джерело доходів, достатньо для покриття витрат на себе та членів родин, щоб можна було отримати карту побиту (вид на проживання);

- документи, що підтверджують  надання місце проживання, щоб можна було отримати карту побиту (вид на проживання) та дозвіл на роботу за кордоном;

- інформація від працедавця про результати випробувань на ринку праці або документи, що підтверджують звільнення від зобов'язання отримати дозвіл на роботу, щоб можна було отримати карту побиту (вид на проживання) щоб можна працювати за кордоном;

- податкові розрахунки, наприклад податкові декларації, подані до податкової інспекції, щоб можна було отримати карту побиту (вид на проживання);

Важливо! Іноземець, який подає заяву на отримання дозволу на тимчасове проживання на основі роботи за кордоном, тобто в Польщі, не повинен отримувати дозвіл на роботу за кордоном заздалегідь. Надана карта побиту (вид на проживання) і дозволу на роботу за кордоном, підтверджує право іноземця отримати легальну роботу в Польщі на ім'я і прізвище конкретного роботодавця і на умовах, зазначених у рішенні про видачу дозволу..

В рішенні про карту побиту(вид на проживання) і на роботу за кордоном вказуються дані роботодавця, іноземця та становище, на якому іноземець повинен виконувати роботу за кордоном, мінімальний розмір заробітної плати, робочий час, тип контракту, на підставі якого іноземець повинен виконувати роботу за кордоном.

У випадку, коли іноземець має намір працювати з декількома роботодавцями, то в рішенні вказується декілька роботодавців, а умови для виконання роботи за кордоном визначаються окремо для кожного суб'єкта (роботодавця). Якщо іноземець втрачає роботу за кордоном в будь-якого з роботодавців, перелічених у рішенні, він повинен письмово повідомити про цей факт воєводу, який видав карти побиту(вид на проживання) і дозвіл на роботу за кордоном протягом 15 робочих днів з моменту втрати роботи за кордоном.

Якщо іноземець звільнений від зобов'язання мати дозвіл на працевлаштування у Польщі, то в документі з рішенням на карту побиту(вид на проживання), умови для виконання роботи за кордоном залишаються не визначені.

Винагорода іноземця не повинна бути нижчою, ніж сума винагороди місцевих працівників, які виконують таку саму роботу за кордоном, в даному випадку в Польщі,  з той самою тривалістю часу, роботою зі співставним типом або в порівнянній позиції.

Карта побиту(вид на проживання) та дозвіл на роботу за кордоном видається не більше ніж на три роки. Проте термін дії карти побиту (вид на проживання) та дозвіл на роботу за кордоном може бути коротшим. Як правило, термін видачі на карту побиту(вид на проживання) та дозвіл на роботу за кордоном залежить від документів, наданих іноземцем. Наприклад, якщо іноземець або українець підписав договір з роботодавцем строком на два роки, тоді в цьому випадку дозвіл на карту побиту(вид на проживання) та дозвіл на роботу за кордоном буде виданий не більше ніж на  два роки.

На прохання іноземця або українця місце  проживання і робоче місце може бути змінено в будь-який час, через губернатора компетентного за місцем проживання іноземця. У випадку зміни місця знаходження або місця проживання, назви або організаційно-правової форми роботодавця або в випадку злиття фірм або його частини до іншого роботодавця та не має можливості змінити або отримати нове рішення на дозвіл на карту побиту(вид на проживання) та дозвіл на роботу за кордоном. То в такому випадку воєвода відмовляє, тобто скасовує дозвіл на карту побиту(вид на проживання) та дозвіл на роботу за кордоном, якщо змінено положення, зазначені у дозволі, або розмір винагороди був зменшений, а дозвіл не був змінений.

Воєвода відмовляє розпочинати розгляд справи про надання дозволу на карту побиту(вид на проживання) та дозвіл на роботу за кордоном, коли українець або іноземець:

 1. Є співробітником делегованим до роботи за кордоном, в даному випадку Польщі, на визначений час роботодавцем, який має місцезнаходження поза кордонами Польщі - протягом всього періоду делегування (в разі делегування, іноземець повинен подати заяву на дозвіл на карту побиту(вид на проживання, щоб виконувати працю);
 2. В’їхавши до Польщі на підставі зобов'язань, описаних у міжнародних угодах щодо спрощення в'їзду та тимчасового перебування деяких категорій фізичних осіб, які беруть участь в обміні або інвестиціях;
 3. Має власний бізнес в Польщі;
 4. Находиться на території Республіки Польща для проведення сезонних робіт за кордоном.

Іноземець перебуваючи в Польщі на підставі дозволу карти побиту(вид на проживання) і дозволу на роботу за кордоном, зобов'язаний повідомити в письмовій формі воєводу відповідно до місця їх нинішнього проживання в зв'язку з втратою робочих місць в будь-якого з роботодавців, перелічених у рішенні про видачу дозволу на карту побиту(вид на проживання) і  дозволу на роботу за кордоном, протягом 15 робочих днів з моменту її втрати. Якщо іноземець в письмовій формі повідомляє воєводу про втрату праці, то його дозвіл на карту побиту(вид на проживання) та дозвіл на роботу за кордоном, не може бути скасований протягом 30 днів з дня втрати праці. Якщо протягом 30 днів після втрати роботи і повідомлення про це факт воєводу, іноземець або українець не найде нову роботу, то його тимчасовий дозвіл на карти побиту(вид на проживання)  і дозвіл на роботу за кордоном може бути анульовано. Якщо іноземець протягом 30 днів знаходить нового роботодавця, то працівник заново подає документи на отримання нового дозволу на карту побиту(вид на проживання) та дозволу на роботу за кордоном, він зможе легально залишатися в Польщі й надалі.

Карта побиту(вид на проживання) дає право легалізувати своє перебування в Польщі, але щоб отримати її потрібно мати легальну роботу за кордоном, в цьому випадку в Польщі, дійсну візу, актуальне місце проживання, окрім цього потрібно мати медичне страхування і тощо. Якщо ви дістали карту побиту(вид на проживання), на підставі роботи за кордоном, то ви закріпляєтесь за одним працедавцем, але якщо ви бажаєте працювати в декількох працедавців, то вам потрібно написати в анкеті декілька працедавців.

Бізнес в Польщі та робота за кордоном

Бізнес в Польщі, відповідно до стандартів, що діють в Польщі, іноземці або українці можуть зареєструвати та здійснювати будь-які види підприємницької діяльності, дозволені згідно з польським законодавством на тих же умовах, що і польські громадяни. Однак це не означає, що кожен іноземець або українець може мати власний бізнес в Польщі та наймати працівників на роботу за кордоном. Щоб мати право управляти власним бізнесом в Польщі на законних підставах та наймати працівників на роботу за кордоном, ви повинні спочатку відповідати певним вимогам.

Коли іноземець може відкрити свій власний бізнес в Польщі?

Правові умови, яким повинен відповідати іноземець, щоб мати можливість відкрити бізнес в Польщі та наймати працівників на роботу за кордоном, певні в 13 ст. законодавства Польщі від 2 липня 2004 року про свободу економічної діяльності. Як випливає зі змісту цього акта, можливість і форма ведення бізнесу в Польщі та найму працівників на роботу за кордоном, залежать перш за все від того, звідки прибув іноземець. Отже, важливо, чи є особа громадянином держави-члена Європейського Союзу або якщо вона походить від країни, яка не належить до цієї спільноти.

Іноземці з групи країн ЄС які можуть відкрити свій бізнес в Польщі та наймати працівників на роботу за кордоном.

Найчіткіше ситуація складається в групі іноземних громадян, які є громадянами:

    - держави-члени Європейського Союзу, можуть відкрити бізнес в Польщі та наймати працівників на роботу за кордоном;

   - країни, що належать до Європейського Економічного Простору (ЄЕП);

   - інша країна, яка може здійснювати право на проведення свого бізнесу в Польщі та наймати працівників на роботу за кордоном, на основі договорів, укладених цією державою з Європейським Союзом і його державою.

Ці люди можуть здійснювати бізнес в Польщі та наймати працівників на роботу за кордоном, без будь-яких перешкод. Це значить, що процес реєстрації вашого власного бізнесу в Польщі і наймати працівників на роботу за кордоном, та будь-які стандартні поведінки в цій сфері проводяться на тих же умовах, що і для польських громадян.

Іноземці не з країн ЄС, а саме країн СНД і України

Деякі бар'єри виникають з відкриттям бізнесу в Польщі та наймання працівників на роботу за кордоном, у випадку з групою іноземців з-за меж Європейського Союзу, чия батьківщина не належать до ЄАВТ і ЄЕЗ. Такі особи зобов'язані згідно зі  13 ст.  виконати конкретний каталог умов, а саме мати дозвіл на відкриття бізнесу в Польщі та наймати працівників на роботу за кордоном, що регулюють статус і перебування на території держави. В рамах правових положень, іноземець повинен мати один з наступних документів, який дає йому право вести юридичну діяльність в Польщі:

1) дозвіл на постійне перебування, дає можливість відкривати бізнес в Польщі та наймати працівників на роботу за кордоном;

2) дозвіл на перебування довготермінового резидента ЄС, також дає можливість відкривати бізнес в Польщі та наймати працівників на роботу за кордоном;

3) дозвіл на тимчасове проживання, наданий члену сім'ї іноземця з метою возз'єднання сім'ї, дає можливість відкривати бізнес в Польщі та наймати працівників на роботу за кордоном;

4) дозвіл на тимчасове проживання, наданий на підставі дозволу на перебування довготермінового резидента ЄС, наданого іншою країною, ніж Польща, якщо така особа доведе своє проживання в Польщі, дає можливість відкривати бізнес в Польщі та наймати працівників на роботу за кордоном;

5) дозвіл на тимчасове проживання, наданий члену сім'ї іноземця, який має дозвіл на перебування довготермінового резидента ЄС, наданий іншою державою, ніж Польщі, і який доведе своє проживання в Польщі, якщо такий член сім'ї перебував з іноземцем в іншій державі, яка входить до складу ЄС, і хоче з ним перебувати в Польщі;

6) дозвіл на тимчасове проживання, наданий з метою вступу або продовження навчання на денній формі навчання у вузі або на денній формі докторантури в Польщі, дає можливість відкривати бізнес в Польщі та наймати працівників на роботу за кордоном;

7) дозвіл на тимчасове проживання на підставі шлюба з громадянином, який проживає в Польщі (подружжя польських громадян мають право вести господарську діяльність, яка виникає в результаті шлюбу, якщо основою для їх перебування є дозвіл на проживання на певний час);

8) статус біженця;

9) додатковий захист;

10) згоду на толерантне перебування;

11) тимчасовий захист;

12) дійсну карту поляка.

Яка ситуація з іноземцями, які не відповідають вимогам до однієї з перерахованих вище груп які можуть відкривати свій бізнес в Польщі та наймати працівників на роботу за кордоном? Прикладом може бути іноземці, які залишаються в Польщі на підставі візи, або ті, хто перебуває за кордоном, а також ведення бізнесу в Польщі та наймає працівників на роботу за кордоном, не вимагає їх фізичної присутності в країні. У таких випадках ці люди також можуть відкрити свій бізнес в Польщі. Однак вони повинні враховувати істотні обмеження у виборі форми проведення таких заходів. Це може статися тільки через участь в одному з комерційних юридичних компаній:

- товариства з обмеженою відповідальністю може відкривати бізнес в Польщі та  наймати працівників на роботу за кордоном;

- обмежене акціонерне товариство може відкривати бізнес в Польщі та  наймати працівників на роботу за кордоном;

- товариства з обмеженою відповідальністю може відкривати бізнес в Польщі та  наймати працівників на роботу за кордоном;

- акціонерні товариства може відкривати бізнес в Польщі та  наймати працівників на роботу за кордоном.

Варто пам'ятати, що іноземний підприємець, який хоче створити одну з вищезгаданих фірм в Польщі, не повинен мати право до перебування в країні - його фізична присутність як власника бізнесу в Польщі не потрібно. Така людина може просто зареєструвати компанію, використовуючи інтернет.

Однак, коли іноземець планує виконати певну роботу за кордоном в своїй компанії, він повинен отримати:

- дозвіл на роботу на певній посаді (наприклад, менеджер, директор);

- підстава для перебування в Польщі (наприклад, віза, карта побиту).

Як відкрити власний бізнес в Польщі? Кожен може відкрити власний бізнес в Польщі та наймати працівників на роботу за кордоном, але для того, щоб це здійснити потрібно виконати правові норми, які є в польському законодавстві, також істотну роль грає фактор звідки походить іноземець. Так само, в рамах правових положень, іноземець повинен мати один з наступних документів для відкриття бізнесу в Польщі та наймати працівників на роботу за кордоном, що дає йому право вести юридичну діяльність в Польщі, а саме: карту поляка, постійна карта побиту, тимчасова карта побиту тощо. Є можливість відкрити бізнес в Польщі на підставі візи, але в такому випадку існую деякі обмеження. Так само можливо відкрити фірму без фізичного перебування в Польщі, тобто через інтернет.

Карта поляка та робота за кордоном

Карта поляка, дає змогу знайти легальну роботу за кордоном, в даному випадку в Польщі, в іншах країнах Європейської зони, ви не можете працювати, але можливі винятки. Карта поляка  видається особі, яка:

 • продемонструвала своє відношення до Польщі: а саме принаймні базові знаннями польської мови, яку він вважає своєю рідною мовою, а також знання та дотримання польських традицій і звичаїв. Після вдалого іспиту та отримання карти поляка, особа може працювати без дозволу на роботу за кордоном, в даному випадку в Польщі;
 • подала письмову заяву про приналежність до польської нації. Після вдалого іспиту та отримання карти поляка, особа може працювати без дозволу на роботу за кордоном, в даному випадку в Польщі;

-   довела, що він польського походження або мав польське громадянство, або принаймні один з батьків, бабуся або дідусь або прабабуся та прадідусь мали польське громадянство або мали польське походження. Після вдалого іспиту та отримання карти поляка, особа може працювати без дозволу на роботу за кордоном, в даному випадку в Польщі;

-   у день подання заявки на карту поляка, кандидат повинен мати одне з цих громадянств: Республіки Вірменії, Азербайджанської Республіки, Республіки Білорусії, Естонської Республіки, Грузії, Республіки Казахстан, Киргизької Республіки, Литовської Республіки, Республіки Молдова, Російської Федерації, Республіки Таджикистан, Туркменістану, України або Республіки Узбекистану або має статус особи без громадянства в одній з цих країн. Після вдалого іспиту та отримання карти поляка, особа може працювати без дозволу на роботу за кордоном, в даному випадку в Польщі.

            Карта поляка – повноваження

Вище зазначені умови повинні бути виконані спільно. Картка поляка не видається особі, яка має польське громадянство або дозвіл на постійне проживання на території Польщі, особа може працювати без дозволу на роботу за кордоном, але не на всій території Європейського Союза. Цей документ підтверджує належність до Польщі і дає право використовувати ряд прав, що випливають з положень закону. Деякі з них:

 • можливість працювати на території Польщі без отримання дозволу на роботу за кордоном;
 • безкоштовне навчання, докторантура та інших форм навчання на засадах, передбачених законом про вищу освіту;
 • використання медичних послуг в тій мірі, яка визначена в Законі від 27 серпня 2004 року про медичні послуги, що фінансуються з державних коштів;
 • знижки у розмірі 37% на громадянський транспорт, залізничні перевезення, експрес-поїзд, на основі одноразових квитків, відповідно до положень Закону від 20 червня 1992 року про право на пільгове перевезення громадським транспортом.

Карта поляка та громадянство

Однак слід пам'ятати, що карта поляка не є документом, що підтверджує польське громадянство його власника, але дає можливість отримати громадянство та  дозвіл на роботу за кордоном.  

Заявка на видачу карту поляка

Порядок надання, в тій мірі, в якій закон не містить окремих положень, застосовуються положення Кодексу адміністративного судочинства. Він надається адміністративним рішенням. Орган, уповноважений видавати карту поляка, на підставі якої можна працювати без дозволу на роботу за кордоном, до якого має бути подана заява, є консулом, який відповідає за місцем проживання заявника. Ця процедура вільна від консульських зборів. Зразок карти поляка, на підставі якої можна працювати без дозволу на роботу за кордоном, та заяву на її видачу можна знайти у Положенні Ради Міністрів щодо зразка заявки на отримання карти поляка та  зразка карти поляка.

Чи іноземець, що має карту поляка, на підставі якої можна працювати без дозволу на роботі за кордоном, та має намір постійно проживати на території Польщі і подає заяву на отримання дозволу на постійне проживання, звільняється від податкового збору за видачу зазначеного дозволу?

Так, іноземець, який подає заяву на постійне проживання через наявність дійсної карти поляка і має намір постійно проживати в Польщі та працювати без дозволу на роботу за кордоном, звільняється від сплати податкового збору за видачу дозволу на постійне проживання у розмірі 640 злотих.

Коли набули чинності положення щодо надання грошових пільг власникам карти поляка, які можуть працювати без дозволу на роботу за кордоном, в даному випадку в Польщі, які проживають в Польщі?

Положення про грошові виплати для власників карт поляка, які можуть працювати без дозволу на роботу за кордоном, в даному випадку в Польщі, що проживають в Польщі, набули чинності з 1 січня 2017 року.

Я подав заявку на отримання дозволу на постійне проживання в грудні, чи зможу я подати заявку на отримання грошової допомоги?

Ні. Допомога буде надана іноземцеві, який має карту поляка, який може працювати без дозволу на роботу за кордоном, в даному випадку в Польщі, і подасть заяву на отримання дозволу на постійне проживання після 1 січня 2017 року.

Чи можна подати заявку на видання картки поляка на території Польщі?

Закон передбачає призначення Ради Міністрів губернатора в якості компетентного органу для прийняття заяв на отримання карти поляка, власники карти поляка можуть працювати без дозволу на роботу за кордоном, в даному випадку в Польщі, та прийняття рішень з цих питань.

Це положення набуло чинності з 1 січня 2017 року, і тільки після завершення законодавчого процесу щодо виконавчих положень Закону можна буде його реалізувати.

Якщо я отримав карту побиту, а саме stały pobyt, які можуть працювати без дозволу на роботу за кордоном, в даному випадку в Польщі, видану на основі дійсної карти поляку, чи потрібно  повернути карту поляка?

Так, іноземець буде зобов'язаний повернути карту поляка, коли він отримає сталий побит.

Коли я можу подати заяву про надання польського громадянства на підставі карти поляка, які можуть працювати без дозволу на роботу за кордоном, в даному випадку в Польщі?

Будь-яка особа може подати заяву до Президента Республіки Польща про надання польського громадянства, який легально проживає на території Польщі, за винятком перебування на підставі візи або без візу; заява подається через воєводу компетентного за місцем проживанням. Особи, які перебувають у Польщі незаконно або легально на підставі візи або безвізового режиму, можуть подати заяву лише через консула за місцем постійного проживання. Для подання заявки на надання польського громадянства, громадяни Європейського Союзу можуть працювати без дозволу на роботі за кордоном, в даному випадку в Польщі, не потрібно мати карту поляка.

Я маю карту поляка, власники карти поляка можуть працювати без дозволу на роботу за кордоном, в даному випадку в Польщі, і маю намір жити в Польщі. Чи можу я одразу подати заяву про надання польського громадянства?

Закон від 13 травня 2016 року про внесення змін до Закону про карту поляка, які можуть працювати без дозволу на роботу за кордоном, в даному випадку в Польщі, та деяких інших актів, які набрали чинності 2 вересня 2016 року, передбачає можливість подання заяви про визнання громадянином Польщі іноземця, який  проживає на території  Польщі, принаймні рік на підставі дозволу на постійне проживання, яке він отримав у зв'язку з польським походженням або має карту поляка, які можуть працювати без дозволу на роботу за кордоном, в даному випадку в Польщі, і водночас володіє польською мовою, підтвердженим офіційною сертифікацією.

Польське громадянство та робота за кордоном

Польське громадянство, після отримання громадянства можна працювати без дозволу на роботу за кордоном, можна отримати:

 • за законом;
 • наданням громадянства;
 • відновлення громадянства.

За законом, польське громадянство надається неповнолітній дитині, якщо:

1)  принаймні один з батьків має польське громадянство (принцип закона крові), або

2) він народився на території Польщі, його батьки невідомі, вони не мають громадянства або їх громадянство невизначене (закон землі)

Дитина отримує польське громадянство, якщо її знайшли на території Польщі, а  батьки невідомі.

Якщо неповнолітній іноземець, до 16 років, був прийнятий (адаптований) особою чи особами, які володіють польським громадянством, передбачається, що іноземець придбав польське громадянство у день народження.

Надання польського громадянства, завдяки якому можна працювати без дозволу на роботу за кордоном

Польське громадянство, дає право працювати без дозволу на роботу за кордоном, надається Президентом Польщі. Президент у своєму рішенні не обмежується будь-якими умовами, які іноземець повинен виконати, щоб отримати польське громадянство, після отримання громадянства можна працювати без дозволу на роботу за кордоном. Це означає, що Президент може надати польське громадянство кожному іноземцю, незалежно від того, як довго він перебуває в Польщі.

Надання польського громадянства, після отримання якого можна працювати без дозволу на роботу за кордоном, відбувається на прохання іноземця. Заява про надання польського громадянства, особі, яка проживає на законних підставах у Польщі, подається Президенту через воєводу, компетентного за місцем проживання зацікавленої особи. Якщо іноземець перебуває за кордоном, заявка повинна бути подана через відповідного консула.

Заявка подана на польське громадянство, після отримання громадянства можна працювати без дозволу на роботу за кордоном, особисто або заочною формою. Документи, надані іноземною мовою, повинні бути представлені разом з їх перекладом на польську мову, підготовленими присяжним перекладачем або польським консулом.

Варто знати, що процедура надання Президентом польського громадянства, після отримання громадянства можна працювати без дозволу на роботу за кордоном, може зайняти багато часу, оскільки в її справі положення Адміністративного процесуального кодексу не застосовуються. Це означає, що справа на надання польського громадянства, після отримання громадянства можна працювати без дозволу на роботу за кордоном, може розглядатися на підставі доказів, наданих заявником, вона не повинна розглядатися терміново, як у випадку процедури визнання громадянином Польщі. Особа, яка подає заяву на отримання польського громадянства, зобов'язана виправдати свою заявку і повинна надати важливу причину отримання польського громадянства, після отримання громадянства можна працювати без дозволу на роботу за кордоном.

Відмова від надання польського громадянства не вимагає обґрунтування та не може бути оскаржено.

Польським громадянином вважаються якщо:

 • іноземець постійно проживає на території Польщі не менше 3 років на підставі постійного виду на проживання чи резидент довготерміновий Європейського союзу, маючи постійний вид на проживання або карту резидента, можна працювати без дозволу на роботу за кордоном, який має в Польщі стабільний і регулярний джерело доходу (легальна робота в Польщі) і права власності на житло;
 • іноземець постійно проживає на території Польщі не менше 2 років на підставі постійного виду на проживання чи резидент довготерміновий Європейського союзу, який, перебуває від 3-х років в шлюбі з громадянином Польщі або не має громадянства, після отримання громадянства може працювати без дозволу на роботу за кордоном;
 • іноземець який постійно проживає на території Польщі - не менше 2 років на підставі постійного виду на проживання, на підставі постійного виду на проживання можна працювати без дозволу на роботу за кордоном, отриманому в зв'язку з наданням статусу біженця;
 • неповнолітній іноземець, з яких принаймні один з батьків було відновлено(надане) польське громадянство, якщо неповнолітній перебуває в Польщі на підставі постійного виду на проживання чи резидент довготерміновий Європейського союзу і один з батьків не має польське громадянство, погодився на це визнання;
 • іноземець, який незмінно та законно проживає на території Польщі принаймні 10 років, який відповідає всім наступним умовам:
 1. має дозвіл на постійне проживання або резидента довготермінового Європейського союзу, також може працювати без дозволу на роботу за кордоном;
 2. має стабільне та регулярне джерело доходів у Польщі та право власності на оселення;

      -     іноземець, який постійно проживав у Польщі протягом принаймні одного року на підставі дозволу на постійне проживання, також може працювати без дозволу на роботу за кордоном, який він отримав у зв'язку з польським походженням.

Заява про надання польського громадянства повинна бути передана воєводі, яка відповідає місцю, де фактично проживає іноземець, а не реєстрація. Як наслідок, іноземець зобов'язаний вказати в заявці своє фактичне місцепроживання, а не місця реєстрації.

Рішення про визнання іноземця як громадянина Польщі, після отримання громадянства можна працювати без дозволу на роботу за кордоном,  видається воєводою, компетентною за місцем проживання зацікавленої особи.

Важливо: для того, щоб отримати польське громадянство, після отримання громадянства можна працювати без дозволу на роботу за кордоном, іноземець, повинен знати польську мову. Його знання повинні бути підтверджені сертифікатом про знання мови, отриманого після закінчення державного іспиту, свідоцтва про закінчення школи (наприклад, початкова, середня або вища школа) у Польщі або довідку про закінчення навчання за кордоном з польською мовою.

Як отримати польське громадянство, після отримання громадянства можна працювати без дозволу на роботу за кордоном, іноземцю? Для того щоб отримати на легальних підставах польське громадянство, потрібно виконати певні умови польського законодавства, наприклад: легальна робота в Польщі, карта побиту і тощо, а також залежить від правного статуса кандидата. Також за законом, польське громадянство надається неповнолітній дитині, які саме умови для цього потрібно можна найти на офіційній сторінці для мігрантів. В деяких випадках польське громадянство, після отримання громадянства можна працювати без дозволу на роботу за кордоном, надається Президентом Польщі.